Meme ameliyatı genellikle bir gecelik hastane yatışı gerektirir. Bazen aynı gün içerisinde taburcu edilirsiniz(günübirlik cerrahi), bazen de iki gece hastanede kalmanız gerekebilir. Hastanede kalış süresine doktorunuz yaşınızı, ek hastalıklarınızı ve en önemlisi olduğunuz ameliyatı göz önüne alarak karar verir.

Ameliyat öncesi kan sayımı ve biyokimyası, akciğer filmi, kalp elektrosu(EKG) ve gerekirse idrar incelemesi rutin olarak yapılır. Bu incelemeler ameliyat için yattığınız günün sabahında yapılabileceği gibi birkaç gün öncesinden de yapılabilir.Ayrıca ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekebilir. Anestezi uzmanı size ameliyat sırasında narkoz verecek doktordur.

Eğer gerekli görülürse iç hastalıkları, kardiyoloji veya ilgili branş uzmanları tarafından konsültasyon yapılabilir.

Ameliyattan önceki gece en geç saat 22:00’de yatmanız önerilir. Eğer heyecandan veya gerginlikten uyuyamayacağınızı düşünüyorsanız doktorunuza bunu iletin.

Gece yarısından itibaren ameliyat oluncaya kadar doktorunuz aksini söylemedikçe hiç bir şey yiyip içmeyin.

Ameliyat sabahı dilerseniz duş alabilirsiniz. Ancak aç karnınıza olduğunuzu göz önüne alarak ılık ve kısa bir duş alın.

Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı aksi söylenmedikçe çok az bir su ile içebilirsiniz.

Aspirin ve plaviks benzeri kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız bu ilaçları ameliyattan en az bir hafta öncesinden kesmiş olmalısınız. Bu konuda doktorunuz herhangi bir uyarında bulunmadıysa mutlaka doktorunuza bu ilaçları kullandığınızı belirtin.

Ameliyat bölgesinde kıllar ve türler olabilir. Bunları lütfen ameliyattan önce tıraş etmeyin. Bu yara yeri enfeksiyonu olasılığını arttırır. En ideal tıraş zamanı ameliyathanede ameliyattan hemen öncesidir.

Ameliyat öncesi ve elbette sonrası mümkün olduğunca ziyaretleri sınırlı tutun. Özellikle bahar ve kış aylarında gribe yakalanmak çok kolaydır. Bu durumda ameliyatınız ertelenebilir.

Leave a reply