Eklenme: 09.01.2016- 3536 kişi okudu.

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri meme dokusunu oluşturan hücrelerden gelişen bir kanserdir. Çok çeşitli kanser tipleri tanımlanmıştır. En sık süt kanallarını döşeyen hücrelerden köken alan kanser görülür: Duktal karsinoma (Dukt=kanal, karsinoma=kanser).

"Duktal Karsinoma In Situ Nedir?" konu başlığına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında gelir. Erkeklerde de görülebilmesine karşın kadınlarda 100 kat daha sıktır. Bilimsel ve teknik gelişmelerin yanı sıra toplumsal duyarlılığın artması ile bu kanser artık daha erken tanı almakta ve böylece hastalar daha uzun süre yaşamakta, hatta çoğu hasta kansersiz bir hayat yaşayabilmektedir.

Meme kanseri de diğer kanserler gibi ilerleyici ve tehlikeli bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse sonuç kaçınılmazdır. Ancak bu hastalığın adı kanser de olsa, günümüzde uygulanan tedaviler ile yıllar yıllar boyu sağlıklı yaşam mümkündür. Burada asıl belirleyici olan hastalığın ne kadar yaygın olduğu ve tedavi edilip edilmediğidir. Tümör ne kadar yaygınsa, hayatta kalma şansı o kadar düşüktür. Tümör ne kadar yayılmamış, küçük de olsa eğer tedavi edilmezse elbette hayatta kalma şansı olamaz. Öte yandan asıl tehlikeli ve ölümcül seyreden kanser ne yazık ki kadınlarda da ilk sıraya yerleşen akciğer kanseridir.

Peki neden akciğer kanseri bu kadar ölümcül de meme kanseri o kadar değil? Bu sorunun yanıtı memenin yerleşiminden dolayı kitlelerin hem hasta hem de hekim tarafından kolayca saptanabilmesinde, tarama programları sayesinde daha erken evrelerde (meme dışına yayılmadan) tümörün yakalanmasında ve tedavi seçeneklerinin daha gelişmiş olmasında yatar. Elbette bu akciğer kanseri tedavi edilemiyor demek değildir. Akciğer kanseri tanı ve tedavisi de günümüzde ilerlemiştir ve hastaların sağkalım (hayatta kalma şansı) önceki yıllarla karşılaştırıldığında oldukça iyidir.

Sağkalım (survival), kanserli hastaların tedaviden sonra beklenen yaşam süresini belirten bir terimdir. Standart olarak 5, 10 ve 20 yıllık sağkalım oranları kullanılır. Sağkalım oranının saptanması için binlerle belirtilen sayıda hastanın belli aralıklarla izlenmesi ve güvenilir kayıt tutularak verilerin toplanması gerekir. Bu verilerin yıllar içinde toplanarak değerlendirilmesi her hastanın tümörü kendine özgü bir seyir izlese de benzer evrede (yani yaygınlıkta) olan hastalar için aşağı yukarı benzer süreler olduğunu göstermiştir. Kabaca vermek gerekirse, meme kanseri için bu sağkalım oranları şu şekildedir: Tümörün 2 cm’den küçük ve memede sınırlı olduğu evrede 5 yıllık sağkalım %95’tir. Yani aynı tümör özelliğine sahip 100 hastadan ortalama 95’inin en az 5 yıl yaşaması beklenmektedir. Öte yandan tümörün 2-5 cm olduğu ve koltukaltı lenf bezlerine yayıldığı durumda 5 yıllık sağkalım oranı düşmektedir.

Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Tedavi veya muayene için 0312 441 14 14 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Ayrıca soru cevap yazısına tıklayarak şikayetlerinizi bana iletebilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM

HASTA GÖRÜŞLERİ

  • MELİH B.

    Ekmel Bey gerçekten inanılmaz bir doktor. Annemi götürdüm ve yaklaşık yarım saatlik inceleme ve konuşma sonrası direk teşhis koydu ve göğsünde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Sonrasında yaptırdığı pataloji ve ultrason ile de doğruluğunu teyit etti. Beni şaşırtan ise bizim bile...

meme kanseri belirtileri
meme kanseri belirtileri

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ekmel TEZEL

Cinnah Caddesi Pilot Sokak No: 7/1 Çankaya / ANKARA

Randevu: 0312 441 14 14 /  0533 331 22 55 /  0533 655 16 94

www.ekmeltezel.com © 2016 - Tüm hakları saklıdır.


ritm iletişim hizmetleri