Morbid obezite cerrahisi için öncelikle ameliyatın hangi kişilere uygun olduğunu bilmelisiniz. Buna göre eğer vücut kitle indexiniz (VKİ) 40 ve üzeri ise, veya 35-40 arasında olup beraberinde şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem hastalığı ya da metabolik sendrom vb. hastalıklar mevcutsa cerrahi tedavi için adaysınız demektir.

Vücut kitle indeksinizi(VKİ ya da BMI) nasıl hesaplayabilirsiniz?
Boyunuzun metre cinsinden karesini alın. Sonra kilonuzu bu bulduğunuz sayıya bölün.
Örnek: Kilosu 150kg, boyu 1,65 metre olan bir kişinin
VKİ= 150/(1.65×1.65)= 150/2.7225= 55 kg/m2’dir.

Ameliyata hazırlık

Bir endokrinoloji uzmanına ya da obezite cerrahisi ile uğraşan bir genel cerraha muayene olun ve cerrahi tedavi konusunda gerekli bilgileri alın. Operasyon öncesi mutlaka aklınıza takılan tüm soruları sorup tatmin edici yanıtlar aldığınızdan emin olun. Unutmayın, her türlü cerrahi girişim herkes için belli riskler taşır ve her hastaya uygulanacak cerrahi hastanın beslenme alışkanlıklarına ve VKİ’ne göre seçilmektedir.

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi endokrin bozuklukların olmadığının teyid edilmesi şarttır. Bu amaçla bazı hormon seviyeleri ve testler yapılması gerekir. Çoğu kez 1-2 gün hastanede yatmanız gerekebilir. Endokrin konsültasyonu sonrası, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, anestezi ve psikiyatri konsültasyonlarından geçmeniz gerekir. Bu sırada endoskopi yapılarak midenizin durumunun değerlendirilmesi gerekebilir.

Ameliyat öncesi özel beslenme

Ameliyat öncesi 10 günlük sıvı diyet uygulaması bazı hallerde özellikle VKİ>50 olan hastalarda önerilmektedir. Bu süreçte size verilen diyete uymanız gerekir. Bu diyet özellikle karaciğerinizdeki glikojenin (depo şekerin) kullanılarak karaciğerinizin az da olsa küçülmesine ve yumuşamasına ve böylece ameliyat sırasında mide üzerinden daha rahat uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için verilmektedir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzun verdiği tedavi ve talimatlara eksiksiz uyun. Ameliyattan hemen 8 saat sonra ayağa kalkarak dolaşmanız çok önemlidir. Doktorunuz söylemeden ağızdan kesinlikle bir şeyler yiyip içmeyin.

Ameliyat sonrası beslenme programı

Ameliyattan sonra doktorunuz bir kaç hafta süreyle özel sıvı bir diyet verebilir. Katı gıdalara geçtikten sonra asla yenekle birlikte sıvı almanız gerektiğini unutmayın. Ameliyat sonrası beslenmeniz tamamen değişecektir. Bu konuda ameliyat öncesi bilgilendirimiş olmanız gerekmektedir. Doktorunuz ile görüşmelerinizde mutlaka gerekli bilgileri almış olduğunuzdan ve bunları anladığınızdan emin olun.

Unutmayın tek başına cerrahi sihirli bir değnek değildir.

Kontrol

Düzenli olarak kontrollere gidin. “Nasıl olsa kilo veriyorum” diyerek bu kontrolleri aksatmayın. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği siz farkına varmadan sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Leave a reply