Midenin başlıca iki hastalığı cerrahi gerektirir. İlki kanserleridir. Diğeri ise kanser dışı hastalıklarıdır ki bunlar iyi huylu tümörleri ve ülser ve reflü gibi fonksiyonel hastalıkları ile mide fıtıklarıdır. İlk gruptaki hastalıkları açık cerrahi ile ikinci gruptakileri ise Laparoskopik yöntemle ameliyat etmekteyim.

Mide kanseri erken tanı alması halinde cerrahi ile tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Mide kanserinin erken belirtileri yemeklerden sonra hazımsızlık ve sinsi, ilaçlara yanıt vermeyen ağrıdır. 40 yaşından sonra başlayan bu şikayetlerde uyanık olmalı ve mutlaka endoskopi yaptırmalıdır.

Aile öyküsü olan, sigara ve alkol kullanan, iyi beslenmeyen ve çok et ve konserve-turşu tüketen erkek bireylerin belirli aralıklarla 40 yaşından sonra endoskopi yaptırmasını öneririm.

Erken tanı alması durumunda midenin tamamını dahi çıkarmaya gerek kalmamaktadır.

Mide kanseri genelde iki tipte gelişir. Ülser ya da vejetan tip. Bazen mide duvarını yaygın olarak tutar ve yatay seyreder. Her durumda yapılacak tedavi midenin tamamının veya büyük kısmının çıkarılması ve lenf bezlerinin temizlenmesidir.

  • Tedavi, muayene veya bilgi için, +90 (312) 441 14 14

    Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir.

  • İLETİŞİME GEÇ

Hasta Yorumları

Randevu Al
Randevu için tıklayın.
Randevu almak için buradan ulaşabilirsiniz.