Yıllık kontroller neden önemli?

Düzenli yıllık kontroller üzerine paylaştığım bir yazımla başlayalım:
En son ameliyat ettiğim hastalardan ikisinin ortak yanı yıllık düzenli kontrollerini aksatmamış olmalarıydı. Her ikisinin de tümörlerinin boyutu 1 cm’nin altındaydı. Her ikisinin de koltukaltında lenf bezlerine yayılım yoktu. Her ikisine de meme koruyucu cerrahi uyguladım. Her ikisi de kemoterapi almaksınız hormonoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilmeye başlandılar.

Kendilerine de söylediğim gibi düzenli yıllık meme kontrolleri işte bu kadar önemli. Evet, hastalığa yakalanmanızı engellemiyor belki ama hastalığın çok daha erken evrelerde tanı almasına ve tedavi edilmesine olanak sağlıyor.

Peki kimler düzenli kontrol yaptırmalı ve yapmalı?

Kendi kendine meme muayenesi: 20 yaşından itibaren her kadın her ay adetinin başlangıcından itibaren 7. günde ya da menapozdaysa her ayın aynı günü memelerini muayene etmelidir.

Doktor muayenesi: 40 yaşına kadar 3 yılda bir, sonra yıllık olarak doktor kontrolünde olmak ve meme muayenesi yaptırmak erken tanı için önemlidir.

Mamografi ve gerekirse ultrason: 40 yaşından itibaren her yıl tarama amaçlı mamografi yapılmalıdır. Risk faktörleri varsa 35 yaşında mamografi ve gerekirse meme MR’ı yapılır.

Risk faktörlerinin belirlenmesi: Bu faktörlerden değiştirilebilir olanlar (alkol, sigara, diyet gibi) özellikle korunmada önemlidir.

Bu konuyla ilgili olarak doktorunuzla ya da iletişim sayfamdan benimle iletişime geçebelirsiniz.

  • Tedavi, muayene veya bilgi için, +90 (312) 441 14 14

    Tedaviler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis çok önemlidir.

  • İLETİŞİME GEÇ

Hasta Yorumları