Memede Ağrılı Kitle

Memede ağrı meme içerisindeki kanalların genişlemesi sonucu sinir uçlarının uyarılmasıyla hissedilir. Bu bakımdan meme kanalını ilgilendiren kistler ve meme kanal genişlemeleri memede ağrıya neden olur. Kistler kişi tarafından memede ağrılı kitle olarak hissedilirler. Öte yandan kanal genişlemeleri ve küçük kistler ise  memede özellikle regl öncesi yaygın hassasiyet olarak ve bazen de ağrı olarak hissedilirler. Buna fibrokistik memeye bağlı mastalji denir.

 

Memede Kitle Ameliyatı

Memedeki kistik lezyonlar genellikle ameliyat gerektirmez. Ancak eğer kistin bir duvarında solid kızım varsa ve kalın iğne biyopsisi ile örneklenemiyorsa bu durumda memedeki kitle ameliyat ile çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilir. Bunun dışındaki solid kitlelerde önce kalın iğne biyopsisi ile tanı konur ve sonuca göre tedavi planlanır. 

 

Memede Kitle Belirtileri Nelerdir?

Memede kitlelerin en önemli ve doktora en çok başvurmayı gerektiren belirtisi hasta tarafından elle fark edilmesidir. Bu kitleler genellikle banyoda yıkanırken elle hissedilir. 

Bazı durumlarda kitleler aynada fark edilebilirler. Bu kitleler sıklıkla memenin kenarlarına doğru yerleşmiş küçük kitleler ile memenin orta kesimlerinde olup boyut olarak büyümüş olanlardır. 

Bazen kitleler deride çekinti yaparak kendilerini belli ederler. Bu kitleler çoğunlukla deriye yakın yerleşmiş kitlelerdir. Doku arasında ilerleyen tümör hücreleri memenin destek dokusunu işgal ederek bu dokulardaki bantların (Cooper ligamanları denir) boylarının kısalmasına ve deriyi çekmesine neden olurlar. 

Meme başına yakın kitleler benzer mekanizma ile meme başının (meme ucunun) içeri çekilmesine neden olurlar. Bu durumda meme başı yavaş yavaş içeri çekilir ve zamanla mama başı düzleşir. diğer meme başı ile karşılaştırıldığında asimetri daha belirgin olarak anlaşılabilir.

Bazı kitleler üzerini örten deride kızarıklık ve şişlik yaparak kendilerini belli ederler. Bu kitleler çoğunlukla enfeksiyon kaynaklı olanlardır. Ancak bazı enfeksiyon dışı durumlarda da memede kızarıklık ve şişlik yapan ele gelen kitle saptanabilir. Bu durumlardan en sık görüleni granülomatöz mastittir.  Bu hastalığa ülkemizde sıkça rastlanır. Hastalar genelde 30’lu yaşlarında ve son 5-6 yıl içinde bir doğum yapmış genç kadınlardır. diğer bir durum ise memenin inflamatuar kanseri denilen durumdur. Bu hastalık daha çok menopoz sonrası kadınlarda görülür. Meme derisi yaygın kızarıktır ve ağrılıdır. Koltuk altında lenf bezleri büyümüştür. Tanı için her zaman olduğu gibi kalın iğne biyopsisi yapmak şarttır. 

Bazı kitlelerde özellikle memede yaygın sıvı toplanmasına neden olan durumlarda meme derisinde ödeme başlı olarak meme derisinde portakal kabuğu görünümü ortaya çıkabilir.  Bu hastalığın yerel olarak ilerlemiş olduğunu gösteren bir belirti ve bulgudur. Bu durumda tanıdan sonra önce ilaç tedavisi düşünülmelidir.

 

Memede Kitlede Tetkikler ve Tedavi

Kuşkusuz fizik muayeneyi takiben ilk yapılacak tetkik eğer hasta 40 yaş üzerinde ise mamografi çekmektir. Mamografi iki taraflı ve iki yönlü olarak tanı amaçlı çekilir. Takiben meme ultrasonografisi yapılır. 

Eğer hasta 40 yaş altındaysa fizik muayeneyi takiben genellikle önce meme ultrasonografisi yapılır. 

Her durumda eğer radyolojik kanaat biyopsi yapılmasını gerektiriyorsa kalın iğne (tru cut) doku biyopsisi yapılır.

Patoloji sonucuna göre teşhis kesinleşir ve hastaya gerekli cerrahi ve / veya ilaç tedavisi başlanır. 

Kitlelerin bazen tanı amaçlı tümüyle çıkarılması gerekebilir. Bu çoğu kez radyolojik sonuç ile patoloji sonucunun uyuşmadığı durumlarda gerekli olur. Bun duruma radyoloji-patoloji uyumsuzluğu denir.

 

Sol Memede Kitle veya Sağ Memede Kitle

Memelerdeki kitlelerin sağ ve sol olması tamamen tesadüf sonucudur. Her iki meme arasında hastalığa yakalanma açısından bir fark yoktur. Dolayısı ile izlenecek tanı ve tedavi aşamaları arasında da herhangi bir fark yoktur.

Leave a reply